FIRMA

J.I.W. EDJAN zajmuje się produkcją wysokiej klasy aparatów elektrycznych średniego napięcia. Urządzenia oznaczone logo EDJAN cechuje wysoka trwałość, zwartość konstrukcji, a także duży stopień innowacyjności, poświadczony wieloma patentami i nagrodami. Doskonałym potwierdzeniem jakości i niezawodności aparatów elektrycznych EDJAN jest zaufanie kooperantów z branży górniczej.

Drugą dziedziną działalności firmy jest produkcja specjalnych układów napędowych o bardzo dużych przełożeniach opartych na przekładniach mimośrodowych.

Zdobyte doświadczenia w produkcji oraz bezustanne poszukiwanie nowych optymalnych rozwiązań pozwalają optymistycznie patrzeć na nowo przygotowywane produkty.

Misją firmy EDJAN jest rozwiązywanie trudnych zagadnień konstrukcyjno-technologicznych.

Zapraszamy do współpracy.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Nagroda Specjalna Prezydenta M. Łodzi

W roku 2000 dr inż. Edward Januszkiewicz został uhonorowany Pierwszą Nagrodą Specjalną w VI edycji konkursu „ŁÓDŹ PROPONUJE 2000” za motoreduktor mimośrodowy EDJAN-B-630-V5-0,75kW do mechanizmu obrotu elektrowni wiatrowej.


1a-nagroda-prezydenta-EDJAN
1b-nagroda-prezydenta-EDJAN

Nagroda główna

W 2009 roku na „Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2009” firmie EDJAN przyznano nagrodę za „Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych”. Urządzeniem, które zostało docenione w tym konkursie był Rozłącznik EDJAN 562 – 7,2 kV / 630 A / 20 kA, stosowany m.in. w górniczych stacjach transformatorowych oraz układach zasilania kombajnów ścianowych.


2a-nagroda-Katowice-2009-EDJAN
Nagroda-katowice-EDJAN

Nagroda główna

W 2005 roku w konkursie organizowanym przez TARGI KATOWICE oraz miesięcznik NAPĘDY I STEROWANIE nagrodę główną otrzymał Uziemnik szybki EDJAN_521 – 3,6 kV / 20 kA.


3a-nagroda-Katowice-2005-EDJAN
3b-nagroda-Katowice-2005-EDJAN

HISTORIA

EDJAN Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa dr inż. Edward Januszkiewicz została zarejestrowana w 1987 roku na mocy ustawy o Jednostkach Innowacyjno-Wdrożeniowych.

W pierwszym okresie działalności zajmowała się projektowaniem maszyn i urządzeń , głównie motoreduktorów i przekładni mimośrodowych o dużych przełożeniach do zastosowań specjalnych.

W 1993 roku firma EDJAN uruchomiła produkcję przekładni mimośrodowych i elementów maszyn we własnym zakładzie produkcyjnym. W tym samym roku na zlecenie Nowosądeckiej Fabryki Maszyn Górniczych NOWOMAG została zaprojektowana i wykonana przekładnia mimośrodowa do mechanizmu obrotu gondoli turbiny wiatrowej NOWOMAG EW-160kW. Były to pierwsze w Polsce turbiny o mocy 160 kW. Mechanizmy obrotu napędzane przekładniami EDJAN działają nienagannie w kilkunastu egzemplarzach elektrowni zainstalowanych w Polsce.

W 1995 roku firma EDJAN wkroczyła na nowy rynek, rozpoczynając współpracę z uznanym w branży energetycznej światowym koncernem ABB. Początkowo kooperacja dotyczyła produkcji elementów i podzespołów do rozdzielnic wnętrzowych średniego napięcia, ale już w 1999 roku firma EDJAN wdrożyła do produkcji pierwszy zaprojektowany we własnym zakresie uziemnik EL_210 -24kV-20kA, stosowany głównie w rozdzielnicach ABB typu Uni-Switch.

Równolegle z produkcją aparatów elektrycznych SN była prowadzona produkcja przekładni mimośrodowych wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje przekładnia do mechanizmu jazdy górniczej lokomotywy podwieszonej PIOMA-LPS-90.

Intensywny rozwój konstrukcji zaowocował powstaniem nowatorskich rozwiązań uziemników serii EDJAN-570, zaś w roku 2004 firma EDJAN otrzymała certyfikat na pierwszy aparat średniego napięcia przeznaczony do zastosowania w górnictwie dołowym. Uziemnik szybki EDJAN-521-3,6 kV-20kA znalazł uznanie na bardzo wymagającym rynku górniczym.

Dalszy rozwój innowacyjnej myśli technicznej doprowadził do powstania odłączników serii EDJAN-530 oraz rozłączników serii EDJAN-560. Aparaty te charakteryzuje zwarta konstrukcja oraz nowatorskie rozwiązania, zwiększające niezawodność i bezpieczeństwo.

W firmie EDJAN bezustannie trwają intensywne prace nad nowymi rozwiązaniami aparatów elektrycznych średniego napięcia. Do chwili obecnej firma EDJAN wdrożyła do produkcji i przeprowadziła proces certyfikacji 14-tu aparatów takich jak: uziemniki, odłączniki z uziemnikami, rozłączniki z odłącznikami i uziemnikami. Wyroby posiadają wiele wykonań napięciowych i prądowych. Rozłączniki z odłącznikami i uziemnikami marki EDJAN pracują w skrzyniach aparaturowych kombajnów węglowych i przechodzą tam najtrudniejszy sprawdzian trwałościowy. Dzięki unikatowej, chronionej wieloma patentami konstrukcji firma EDJAN oferuje aparaty o bardzo małych wymiarach gabarytowych, odporne na wstrząsy i wibracje i przenoszące bardzo duże moce.